Torebka skórzana – jak o nią dbać?

Skórzana torebka to ponadczasowo modny dodatek, który znakomicie dopełnia wiele stylizacji. Aby cieszyć się pięknem eleganckiego akcesorium przez dłuższy czas, musimy zadbać o kondycję materiału. Poznaj kilka prostych zasad pielęgnacji skórzanych torebek.

Pierwsza warstwa ochronna

Przesuszona skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia, otarcia i utratę koloru, dlatego trzeba zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Tuż po zakupie torebki, jeszcze przed pierwszym użyciem, zaimpregnuj powierzchnię materiału, używając do tego specjalnego preparatu. Kosmetyki do skóry naturalnej powinny zawierać kombinację naturalnych olei i wosków. Następne zabiegi pielęgnacyjne powtarzaj co dwa, trzy miesiące. Zaimpregnowanie skóry uchroni ją przed pękaniem, wysychaniem i odbarwianiem. Ułatwi też czyszczenie torebki z plam.

Oczyszczanie, nawilżanie i natłuszczanie – domowe sposoby

O wygląd skórzanych dodatków można zadbać wykorzystując produkty znalezione w kuchni.  Do czyszczenia torebki uszytej z zamszu świetnie nadaje się skórka czerstwego chleba, którą należy pocierać zabrudzoną powierzchnię. Tłuszcz i brud skutecznie usunie woda z odrobiną octu. Nie wolno przy tym dopuścić do przemoczenia skórzanej torebki. Do pielęgnacji warto wykorzystać także sok z cebuli, wyróżniający się właściwościami czyszczącymi. Wystarczy wetrzeć go delikatnie w miejsce wymagające odświeżenia. Kolejną domową metodą pielęgnacyjną jest usuwanie plam z zamszu przy pomocy gumki kreślarskiej. Do niewielkich zabrudzeń poleca się użycie wody z mydłem oliwkowym. Torebka skórzana wymaga natłuszczenia, o które możesz zadbać nakładając na materiał roztwór oleju lnianego, olejek rycynowy albo wosk pszczeli. Pamiętaj, by nie prać skórzanych dodatków w pralce i nie używać na ich powierzchni środków chemicznych (np. zmywacza do paznokci). Jeśli dojdzie do przemoczenia torebki, nie susz jej suszarką ani na kaloryferze. Nie wyciskaj też nadmiaru wody, gdyż to powoduje jej zniekształcanie. Po wytarciu czystą ściereczką umieść akcesorium w pobliżu źródła ciepła i pozostaw ją do wyschnięcia.

Dbanie o skórę licową

Różne rodzaje materiałów, z jakich uszyto torebki, wymagają odpowiednio dobranej pielęgnacji. Do akcesoriów z połyskującej skóry licowej najlepiej stosować kremy ochronne na bazie wosku pszczelego. Preparaty wnikną w strukturę tworzywa i zabezpieczą akcesorium przed wilgocią. Dodatkowo nabłyszczą torebkę. O dodatki wykonane z matowej i półmatowej skóry licowej zadbaj używając bezbarwnych tłuszczy ochronnych dających matowy efekt.

Czyszczenie i pielęgnacja zamszu i nubuku

Nubuku i zamsz to materiały szczególnie narażone na blaknięcie i wysuszenie, choć bardzo szybko chłoną wilgoć powietrza. Ich pielęgnacja powinna bazować na stosowaniu sprayów odświeżająco-zabezpieczających i szczotkowaniu powierzchni pod włos po wyschnięciu nałożonego preparatu.

Przechowywanie

Skórzaną torebkę przechowuj w bawełnianym worku. Nie zamykaj go szczelnie, aby materiał mógł swobodnie oddychać. Nie trzymaj akcesorium w miejscu, gdzie będzie narażone na działanie promieni słonecznych lub kontakt z silnym światłem sztucznym. Jeżeli przez dłuższy czas nie używasz torebki, wypełnij ją gazetą albo nieużywanym szalikiem, by zapobiec odkształceniom.

Torebka uszyta z wysokogatunkowej skóry jest szykowna, praktyczna i niezwykle uniwersalna. Nie dopuść do tego, by zbyt szybko uległa zniszczeniu. Stosując powyższe rady sprawisz, że skórzana torba posłuży Ci przez długie lata, zachowując nieskazitelny wygląd.

Jeśli szukasz wyjątkowych, starannie wykonanych akcesoriów, zobacz torebki skórzane w torebki-fabiola.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *