Kot dla alergika – jaka rasa?

Osoby uczulone doskonale wiedzą, jak uciążliwe mogą być typowe dla uczulenia objawy. Niemniej jednak nie musimy całkowicie rezygnować z adopcji zwierzęcia domowego ze względu na alergię. Jaka rasa będzie odpowiednia dla alergika? Czy warto wówczas decydować się na nowego pupilka i czy jest to dobry pomysł? Odpowiadamy!

Alergia a posiadanie kota – czy każdy kot uczula?

Odpowiadając krótko i treściwie – tak! Niezależnie od wybranej rasy wszystkie koty mogą uczulać. Alergicy mogą odczuć nieprzyjemne objawy alergii zarówno przy sfinksie, jak i kocie syberyjskim. Kociaki bez względu na pochodzenie wydzielają właściwości alergizujące, tj. sekretoglobinę, znajdującą się w ślinie i złuszczającym się naskórku. Co za tym idzie? Osoby ze stwierdzonym uczuleniem na koty mogą cierpieć na katar sienny, uczucie swędzenia, a także na duszności. Niektóre rasy uczulają zdecydowanie mniej, a męczące dolegliwości będą wręcz niezauważalne. Jaką rasę wybrać dla alergika?

Adopcja kota – na co, zwrócić uwagę?

Jak już wiecie, to nie sierść kota jest przyczyną występowania alergii, a zawarte w jego organizmie białko. Wówczas, gdy nasz organizm nie rozpoznaje nowego, obcego bodźca zaczyna usilnie produkować histaminę i to właśnie jej nadmiar odpowiada za występowanie nieprzyjemnych skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Młode kociaki i samice mogą mniej uczulać. Podobnie z resztą jest w przypadku kotów o jasnym umaszczeniu czy kastrowanych.

Sfinks – czy jest to rasa idealna dla alergików?

I tak, i nie! Koty bezwłose to ratunek dla alergików. Brak sierści nie tylko zredukuje ryzyko wystąpienia alergii, lecz także zapewni niebywały komfort i wygodę. Niemniej sfinksy są niebywale ruchliwe i zabawowe, przez co z całą pewnością się nie zanudzisz. Kupując sfinksa, zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację. Pomimo braku włosów, koty te wymagają dość częstych kąpieli. Ich skóra szybko się przetłuszcza, a duże uszy wymagają regularnego czyszczenia.

Kot bengalski

Bengale wyglądem przypominają dzikie koty. Intensywne umaszczenie w połączeniu z krótką sierścią nadają im orientalnego charakteru. Są przy tym niebywale rozrywkowe i wręcz uwielbiają wszelką aktywność. Decydując się na adopcję kota bengalskiego, dostosuj warunki mieszkaniowe do pupila. Inwestycja w kilkupoziomowy drapak z hamakiem i różnymi stopniami trudności jest bowiem konieczna. Na stronie – https://cotec.pet/pl/ – znajdziesz idealne dla dużych, jak i małych kotów rozwiązania. Polski producent akcesoriów dla kotów domowych w swej bogatej ofercie zawarł to, co najlepsze. Zajrzyj do internetowego sklepu online i zapewnij kociakowi doskonałe warunki do życia, zabawy… i relaksu!

Devon rex

Devon rex to idealny wybór zarówno dla alergików, jak i osób aktywnych zawodowo. Koty te z jednej strony są niebywale emocjonalne, tym samym szybko przywiązują się do właściciela i z łatwością odnajdują w nowej rzeczywistości. Z drugiej natomiast są niezależne i dość chętnie spędzają czas w samotności. Tym, co je głównie charakteryzuje, jest stosunkowo krótka sierść. Proces linienia jest ledwo zauważalny, a ilość białka alergizującego niska.

Cornish rex

Podobnie jak poprzednik cornish rex ma charakter podobny do psów. Niestety jednak o wiele gorzej znosi samotność i potrzebuje sporo uwagi. Aktywny, lubiący zabawę, ciekawski, emocjonalny, a przede wszystkim… praktycznie nie linieje!

Kot balijski

Kocięta balijskie mogą budzić pewne wątpliwości zwłaszcza wśród… alergików. Zwierzęta te mają długie, gęste włosy, co sprawia, iż nie końca wyglądają na hipoalergiczne. Niech specyficzny wygląd was jednak nie zmyli! Bez obaw o wystąpienie nieprzyjemnych objawów, możesz zdecydować się na kota balijskiego. Są dość nietypowe, a ich dar wyczuwania zmiennych nastrojów opiekuna umili gorsze dni i poprawi humor!

Kot syberyjski…

… a może kot neva masquerade. Siostrzane rasy rodem z Rosji różnią się jedynie umaszczeniem. Półdługa, dwuwarstwowa sierść nie wykazuje działania alergizującego, a poziom uczulającego białka jest podobny, jak w przypadku kota balijskiego.

Kot jawajski

Lojalność względem opiekuna i ogromna inteligencja? Właśnie takie są koty jawajskie! Oddane, wierne… i hipoalergiczne. Pomimo braku podszerstka, pełniącego funkcję ochronną i termoizolacyjną, nie wywołują one alergii. Idealnie sprawdzą się u alergików, niestroniących od aktywnego stylu życia.

Jaka rasa będzie najlepsza?

Zanim zdecydujesz się na adopcję konkretnej rasy, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz. Prowadząc intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków może nie sprzyjać posiadaniu kotów emocjonalnych, silnie związanych z opiekunem. Jeśli jednak spędzasz większość czasu w domowym zaciszu, a twoje warunki mieszkaniowe pozwolą ci na zakup dużego, stabilnego drapaka, nie zastanawiaj się nad adopcją aktywnego kociaka. Jak widać, bez względu na alergię, ty również możesz zostać właścicielem kota. Dopasuj swój wybór do własnych oczekiwań i preferencji i nie martw się o nic więcej!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *