Jak dbać o włosy?

Fryzura to niezwykle istotny element naszego wyglądu. W sensie biologicznym, włosy są po prostu wytworem naszego naskórka, mającym chronić skórę głowy. W praktyce jednak są przede wszystkim naszą wizytówką. Jedna dziesiąta sekundy to czas, w którym przeciętnie wyrabiamy sobie opinię na temat nowo spotkanego człowieka, opinię, którą bardzo ciężko potem wymazać. Znajdujące się w złym stanie włosy, z całą pewnością nie pomogą nam zrobić dobrego wrażenia. Niestety, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa pielęgnacja i, w wielu przypadkach, geny, powodują że zaczynają sprawiać nam one problemy i nie wyglądają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. W związku z tym, jak dbać o włosy, aby były silne, piękne i zdrowe?

Jak dbać o włosy suche, a jak o tłuste?

Włosy często suszone, prostowane, narażone na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych mają tendencje do przesuszania, łamliwości i wypadania. Ważnym krokiem, aby to zmienić jest wybór odpowiedniego szamponu i odżywki. Produkt taki powinien nawilżać i być bogaty w składniki odżywcze, które regenerują strukturę włosa. Jeśli to nie wystarcza, powinniśmy rozważyć zakup maski do włosów, która charakteryzuje się bardziej dogłębnym działaniem. Dostępne są także produkty bez spłukiwania, takie jak serum, którego już kilka kropel może pomóc postawić je na nogi. Tradycyjne suszenie powinno zostać zastąpione przez suszenie chłodnym powietrzem. Dobrym pomysłem będzie też odstawienie lokówki lub tylko sporadyczne jej używanie (tak samo należy postąpić w przypadku solarium).

W przypadku włosów tłustych konieczne jest zaopatrzenie się w szampon do tego typu włosów, który należy stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Do codziennego użytku powinniśmy stosować szampon o neutralnym pH. Nieoceniony może okazać się zakup maski na bazie glinki, która ma działanie regenerująco-odbudowujące. Szampony do różnych typów problemów znajdziesz na: http://trychologos.pl/terapia.

 

Szkodliwe nawyki

Może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieje cały szereg, na pierwszy rzut oka, nieszkodliwych czynności, które osłabiają nasze włosy. Należą do nich:

  • zbyt ciasne wiązanie, które uszkadza i osłabia mieszki włosowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie jak najczęstsze rozpuszczanie włosów,
  • długotrwała ekspozycja włosów na promienie słoneczne, która naraża je na szkodliwe działanie promieni UV, przez co mogą stać się mniej elastyczne i pozbawione blasku,
  • głodzenie się, które zmusza organizm do wykorzystywania zgromadzonych składników na wsparcie organów niezbędnych do przeżycia, a wszystko to kosztem naszych włosów,
  • przesadzanie z produktami do stylizacji – używanie bardzo trwałych lakierów i żeli to wręcz autostrada do przesuszonych i łamliwych włosów. Bardziej delikatne kosmetyki, jak mgiełki i pianki będą lepszym wyborem na co dzień,
  • długotrwałe suszenie i prostowanie – przyrządy do stylizacji generują bardzo wysoką temperaturę, która osłabia strukturę włosa. 

Zadbajmy o odpowiednią dietę

Jak dbać o włosy poprzez odpowiednią dietę? Nie jest tajemnicą, że to, w jaki sposób się odżywiamy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Niewłaściwa dieta może przyczynić się nie tylko do powstawania różnych dolegliwości, lecz także negatywnie wpłynąć na stan naszej fryzury. Jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, zrezygnujmy z picia dużych ilości alkoholu, kawy i herbaty. Codzienne menu składające się z hamburgera i frytków, oprócz otyłości, może pogorszyć nasz wygląd, co nie ominie także włosów. Jeśli włosy często się przetłuszczają i trapi je łupież, poza kupnem odpowiednich preparatów, dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie spożywania cukrów, które przyczynia się to powstawania tego typu problemów.

Zapewnienie organizmowi odpowiedniej porcji witamin i minerałów to ważny krok, jeżeli chcemy zadbać o swoje włosy. Zadbajmy o to, aby w naszym codziennym jadłospisie znalazły się produkty będące źródłem:

  • cynku, który zapewnia włosom i paznokciom prawidłowy wzrost (pestki dyni, słonecznika, orzechy, warzywa strączkowe),
  • witaminy A, która przyśpiesza odnowę komórek, będących budulcem włosa (wątróbka, marchew, papryka, jaja),
  • witaminy z grupy B, które ograniczają przetłuszczanie się włosów (warzywa strączkowe),
  • witaminy E, która odżywia włosy i chroni przed ich zniszczeniem (tłuste ryby i ziarna zbóż),
  • białka, bez którego nie jest możliwa produkcja nowych włosów w miejsce wypadających (chude mięso, drób, jaja, mleko).

Włosy to bardzo wrażliwy element naszego wyglądu, na ich stan wpływa cały szereg czynników. Odpowiednio dobrane środki do pielęgnacji, właściwa higiena, różnorodna dieta i rezygnacja ze szkodliwych nawyków bez wątpienia przyczynią się do tego, że będą silne i zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *